2016. jún 18.

Spanyol és olasz továbbjutás, északír és lengyel bravúr

írta: contador96
Spanyol és olasz továbbjutás, északír és lengyel bravúr

Franciaország után újabb két csapat biztosította helyét a legjobb 16 között. A spanyol válogatott olyat vitt véghez, amilyet az EB-n eddig még egy csapat sem, Olaszország egy villanással verte a svédeket, a németeknek már megint nem sikerült a második meccs egy nagy világeseményen…

fraatelli.jpg

Mivel hegedusatti kollégám az Anglia-Wales mérkőzésről már megírta, amit meg lehetett, ezért a csütörtöki és pénteki nap történéseit a meglepetést(?) hozó Ukrajna-Észak Írországgal kezdem. Az ukránok kerete úgy alakult ki a júniusi kontinensviadalra, hogy van egy stabil kezdőjük két klasszis szélsővel (Andriy Yarmolenko, Yevhen Konoplyanka) és egy náluk is tehetségesebb támadó középpályással (Viktor Kovalenko), ám félő volt, hogy a gyenge pontnak minősülő kapusposzt (Pyatov minden, csak nem magabiztos) és a rövid kispad miatt mégse tudják hozni az ukránok, amit a közvélemény elvárt tőlük. Ha Yarmolenkot és Konoplyankát kikapcsolják az ellenfél védői, meg vannak lőve északkeleti szomszédaink, és láss csodát eddig pontosan ez történt. Nem vártam sokat ettől a meccstől, nem is lett az, ráadásul a szakadó eső, mely helyenként jégesőbe is átcsapott, még inkább szertefoszlatta a reményt, hogy nagy futballt láthassunk. Amennyire lehet az ukránokat kritizálni, hogy milyen játékkal kerültek a kiesés szélére, Észak-Írországot legalább annyira lehet dicsérni, hogy mennyire szervezetten játszottak a nekik jóval kedvezőbb időjárási viszonyokban, mely amellett, hogy végképp megölte a technikásabbnak vélt ukránok játékát, jobban segítette az óceáni éghajlaton az ilyen esőkhöz jobban hozzászokó lelkes kiscsapat benyomását keltő északíreket.

Egyébként a legutóbbi három Európa-bajnokság egyaránt hozott egy-egy ilyen nagy esős meccset, 2008-ban Bázelben a Svájc-Törökország meccsen a kapu előtti tócsában megálló labda a svájciakat segítette, aztán a törökök két bombagóllal megfordították a meccset. 2012-ben Donyeckben az ukrán-francia meccs kezdődött kb. egy óra késéssel, és a körülmények akkor sem kedveztek Ukrajnának, a hazai pályán játszó csapat – szerdához hasonlóan – ekkor is 2-0-ra kapott ki…

A „C” csoport második meccsén csak a lengyelek első meccsén győztes gólt szerző Akadiusz Miliken múlott, hogy a Nationalelf ne szenvedjen vereséget második csoportmeccsén! A torna első „gólnélküliegyegyét” hozó meccsén a lengyelek legnagyobb tehetsége két ordító helyzetében egyszer mellélőtte, egyszer el sem találta a labdát. A németek most nem voltak olyan meggyőzőek, mint az ukránok ellen, nagy kérdés, ki fog felnőni Toni Kroos, Mesut Özil és Thomas Müller mellé, valamint hogy kap-e lehetőséget Leroy Sané, akit én akárhányszor láttam a Schalkét tavasszal, mindig lendületesen, ötletesen futballozott!

A „C” csoport utolsó játéknapja jó eséllyel német és lengyel győzelmeket hoz, ez esetben az északírek 3 szerzett ponttal még reménykedhetnek, az ukránok pedig vereségükkel a futottak még kategóriába kerülhetnek!

milik.jpg

A németeknek hagyományosan nem megy a nagy tornák második meccsein! 2008-ban a horvátok győzték le őket Dario Srna és Ivica Olic munkásságának köszönhetően, 2010-ben a szerb Milan Jovanovic babrált ki Jogi Löwékkel, a 2012-es EB-n a gyenge tornát futó hollandok ellen Mario Gomez élete meccsét játszotta és győzött, de ez is csak erősíti a szabályt, mely „kálvária” 2014-ben egy óriási meccsel Ghána ellen (2-2) tovább folytatódott, és a szerdai 0-0-val a németek mérlege 1-2-2-re módosult az elmúlt öt világeseményt figyelembe véve, így megállapítható, hogy a nagy tornák ezen fázisában még könnyebben elkapható a 2006-os hazai vébé óta az elődöntőt mindig elérő csapat.

OFF TOPICnak is beillene, hogy a „C” és a „D” kvartettek összecsapásai közé délutáni meccsnek betették az Olaszország-Svédországot. Conte-mágia vs. Ibrakadabra. A Harry Potter rajongók zokognak örömükben, hogy ezzel vezettem fel a meccset Twitteren. Röviden összefoglalva sokat vártam ettől a párosítástól, és nagyot csalódtam. Nem tudom eldönteni, hogy Zlatan Ibrahimovicon az öregség jelei mutatkoznak, vagy a kiszolgáló személyzet hiánya. Megerősíteni és cáfolni is lehet mindkettőt sőt, még a játékvezetés sem kedvezett eddig neki: Kassai Viktor szinte minden kétes szituációban ellene ítélt legyen szó földi vagy légi párharcban, már a kis kontaktokat is lefújta a harmadik világeseményén (2010 VB, 2012 EB) fújó magyar. A svédek a vereséggel a kiesés szélére sodródtak, ám Ibráékban inkább látom, hogy játsszanak egy jó meccset és legyőzzék a belgákat megszerezve a szükséges pontokat a továbbjutáshoz (Forsberg kellemes meglepetés), mint az ukránokban egy esetleges jó szereplést a lengyelek ellen…

Néhány szó az olaszokról: Ma sajnos bőven elég volt, hogy ölték a futballt, és egy meccs végi Éder-villanással bebiztosítsák a továbbjutást. A ma megspórolt energia nagyon jól jöhet majd egy hosszabbításos negyeddöntőn/elődöntőn, ezért, valamint a belgák ellen látottak miatt sem lehet bántani Antonio Contét ezért a visszafogott teljesítményért.

KÖZHELY ROVAT: Ez már nem az aranygeneráció! A 2006-os karizmatikus csatárok (Francesco Totti, Alessandro Del Piero, Filippo Inzaghi, Luca Toni, Alberto Gilardino, Vincenzo Iaquinta) helyett egy Brazíliában született Éder, egy világvándor Graziano Pellé, egy az utóbbi időben a helyét nem találó SerieA gólkirály Ciro Immobile, egy félig egyiptomi Stephan El Shaarawy és egy Juventus kiegészítő ember Simone Zaza ötösből választhat Antonio Conte! Ám Éder bebizonyította, hogy nem feltétlenül kell világklasszisnak lenni ahhoz, hogy berúgj egy meccset eldöntő ziccert…

A „D” csoport két olyan esetet hozott, amire eddig az EB-n még nem volt példa! A Csehország-Horvátország lett az első 4 gólos összecsapás köszönhetően egy rossz edzői húzásnak, és egy szurkolói butaságnak. Mondjuk én nem hibáztatom Ante Cacicot azért, mert 2-0-s vezetésnél le merte cserélni Luka Modricot, hosszútávon az a 30 perc, amivel a csapat (egyik) motorja pihentebb lesz még akár jól is jöhet majd! Ellentétben a horvát szurkolók baromságával, mert ez baromság volt a javából. Mit gondoltak, hogyha bedobják a pályára a görögtüzet, akkor nem fogja a játékvezető félbeszakítani a meccset??? Hát félbeszakította, ahogy a horvát szövetségi kapitány tenné azt a görögtüzet bedobó drukkerrel! A csehek naná, hogy össze tudták szedni magukat, és a Domagoj Vida kezezése után jogosan megítélt büntetőt Tomás Necid belőtte, ezzel pontot mentve a cseheknek!

vida.jpg

Az első 4 vagy több gólt hozó meccsre kirívóan sokat kellett várnunk, íme a bizonyíték:

2000: 3. nap Portugália-Anglia 3-2
2002: 3. nap Paraguay-Dél Afrika 2-2
2004: 3. nap Svédország-Bulgária 5-0
2006: 1. nap Németország-Costa Rica 4-2
2008: 4. nap Spanyolország-Oroszország 4-1
2010: 4. nap Németország-Ausztrália 4-0
2012: 1. nap Oroszország-Csehország 4-1
2014: 1. nap Brazília-Horvátország 4-1
2016: 8. nap Csehország-Horvátország 2-2

Összefoglalónkat a Spanyolország-Törökország mérkőzéssel zárjuk. Hiába hiányzott a dinamika a csehek ellen, Vicente Del Bosque ugyanúgy a De Gea - Juanfran, Ramos, Piqué, Alba – Busquets, Iniesta, Fabregas – David Silva, Morata, Nolito tizenegyet küldte pályára, és ma kétségtelenül jobban is játszott a kétszeres címvédő. A szokásos 90% feletti passzpontosság mellett 2 kilométerrel többet futott és gólra törőbben is fociztak a hispánok és a 2016-os EB első olyan csapatává váltak, mely 3 gólt szerez egy meccsen, ami a torna eddigi 2,0-s gólátlagát figyelembe véve extra! Álvaro Morata lett az első duplázó az EB-n, a spanyoloknál legutóbb Xabi Alonso lőtt két gólt egy meccsen nagy tornán, méghozzá 4 éve a franciák elleni negyeddöntőben!

Így, hogy nem ugyanannyi ponttal mennek neki a záró körnek, még nagyobb hajtást hozhat a Horvátország-Spanyolország összecsapás, ugyanis mindkét csapatnak ajándék lenne egy a csoportelsőséggel járó könnyebb - szlovák/wales/ír/svéd/magyar/izland elleni - nyolcaddöntő, a csoport második helyezettjét pedig kb. 80%-os eséllyel Olaszország várja majd a legjobb 16 között...

Este Magyarország-Izland, kéne az a második hely a csoportban egy könnyebb nyolcaddöntőért, szóval hajrá MAGYAROK!!!

A képek forrása: 1., 2., 3.

A végére pedig egy új számot ajánlunk nektek, érdemes meghallgatni, szerintem még soha sem hallottátok... :))

Szólj hozzá

euro2016 Germany Italy Spain